“Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki térségekbe beruházó Európa”
Szigorodnak a Vidékfejlesztési Pályázatok feltételei
2017-03-06
Több vidékfejlesztési pályázat jelentkezési feltételei is szigorodnak– jelentette be a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára csütörtökön, a Borjog és bormarketing 2017 konferencián Budapesten. Emellett a napokban módosította a Miniszterelnökség a ,,Fiatal mezőgazdasági termelők számára nyújtott induló támogatás" című pályázati felhívás támogatási kérelmeinek benyújtási időszakát.
Kis Miklós Zsolt elmondta, hogy március 31-ig még több mint 70 milliárd forint értékben hirdetnek meg pályázatot, amelyek zömére borászok is pályázhatnak majd. Az államtitkár előadásában arról is beszámolt, hogy az operatív program rendelkezésére álló 1300 milliárd forint mintegy 90 százalékára lehet pályázni és a források több mint harmadáról már döntés is született, valamint 25 pályázat zárult le mintegy 750 milliárd forint értékben.
Az államtitkár elmondta, több vidékfejlesztési pályázat feltételei is változik. Eltérő okok miatt döntöttek a pályázati felhívások módosítása mellett: a fiatal mezőgazdasági termelők számára meghirdetett támogatás esetében azért kell szigorítani, mert egyes pályázatírók az elmúlt hetekben kormányhivatali igazolásokkal akartak visszaélni. Elmondása szerint mivel lehetőség lett volna „néhány zsáknyi” gombatermeléssel indulni a pályázaton, megjelentek a „hirtelen gombatermesztővé vált” pályázók. A szigorítás eredményeként viszont csak azok jelentkezhetnek majd, akiknek 2016-ban már volt egységes kérelme, illetve ennek hiánya esetén azok, akik 2017 áprilisában – az újabb egységeskérelem-benyújtás megjelenésekor – igazolják üzemméretüket.
A fiatal gazdák számára tavaly decemberben meghirdetett vidékfejlesztési pályázat (VP2-6.1.1-16) keretösszege 37,75 milliárd forint, jelentkezni március 16-tól lehet 40 ezer eurónak megfelelő összegre.
A másik változás a borturizmushoz kapcsolódik, az agrárvállalkozások több lábon állását lehetővé tevő diverzifikációs pályázatnál úgynevezett lehatárolási probléma adódott. Eredetileg nem mezőgazdasági vállalkozások is indulhattak volna a pályázaton, ugyanakkor nekik a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program és a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program is adhat forrást, így ebből a pályázatból kizárják őket.
– Ezáltal csak az agrár mikrovállalkozások pályázhatnak majd elsősorban egyéb, nem agrárcélok, például a falusi turizmus fejlesztésére, szálláshelyek bővítésére – ismertette az államtitkár.
forrás: www.nak.hu
Kapcsolódó dokumentumok: